Hodinárstvo u dvoch levov

Vodotestnosť hodiniek - tlakové skúšky

Čo je vodotesnosť hodiniek?

Vodotestnosť hodiniek je funkcia ktorá sa pri výmene baterky radí medzi vôbec najdôležitejšie parametre. Vodotesnosť vašich hodiniek sa uvádza číslom, alebo označením buď na ciferníku, alebo na zadnom viečku hodín. Toto označenie vypovedá o tom do akej miery vaše hodinky odolávajú vlhkosti, alebo samotnému preniknutiu vody. Ak by ste mali otázky ohľadne vodotesnosti vašich hodiniek, neváhajte nás kontaktovať.

Vodotesnosť hodiniek a hodin - tlakové skúšky

Spozorovali ste pod sklom zahmlenie, zarosenie, alebo kvapky vody? Najvhodnejšie pre vaše hodinky v tomto prípade je čo najskôr navštíviť náš servis. Pravdepodobne sa vaša vodotesnosť narušila. V takom prípade sa o vaše hodinky postaráme, stroj vysušíme správnym postupom, aby neprišlo k poškodeniu alebo narušeniu chodu strojčeka.

Tlaková skúška vodotesnosti

Tlaková skúška vodotestnosti je proces pri ktorom hodinár očistí púzdro hodín a tesnenia od možných mikro častí nánosu, odstráni starú vazelínu a očistí tesnenia, ktoré následne namastí silikónovou hodinárskou vazelínou na tesnenia hodín. Po uzavretí je puzdro celých hodín podrobené tlaku v špeciálnom elektrickom meracom zariadení určenom na skúšku pretesnenia hodín.

Pokiaľ vaše hodiny prejdú testom vodotesnosti sú znovu pripravené na používanie vo vode podľa označenia hodín.
  • Hodinky s vodotesnosťou WATER RESISTANT – nemali by prísť do kontaktu s vodou
  • Hodinky s vodotesnosťou 3ATM/30m – hodinky sú vlhko-tesné nemali by prísť do kontaktu s tečúcou vodou
  • Hodinky s vodotesnosťou 5ATM/50m – odolávajú tečúcej vode a bežnej vlhkosti – napríklad dážď, môžete nosiť počas umývania riadu, alebo pri sprchovaní
  • Hodinky s vodotesnosťou 10ATM/100m – hodinky vhodné na rekreačné vodné športy, plávanie, sprchovanie a potápanie bez prístroja
  • Hodinky s vodotesnosťou 20ATM/200m – hodinky určené na potápanie s prístrojom
  • Hodinky s vodotesnosťou 30ATM/300m a viac – hodinky určené pre profesionálov na potápanie do väčších hĺbok

POZOR! Vodotesnosť nie je funkcia hodín určená na celý život. Preto sa treba o svoje hodinky adekvátne starať a dopriať im kvalitný servis, aby vám táto funkcia čo najdlhšie vydržala.